تبلیغات
علم آمـــــــــــــــــــــوز - مطالب اسفند 1388

علم آمـــــــــــــــــــــوز

وبلاگ تخصصی آموزشی علوم تجربی دوره‌ی متوسطه اول

تصاویر سه بعدی یا استریوگرام(3d stereogram)

این پست بنابر درخواست عزیزان بازدید كننده قرار داده شده است

برای دیدن آن روبروی تصویر قرارگرفته و دوردست را بنگرید.چند بار تلاش كنید حتماً موفق شده و بسیار لذت می برید.

http://i32.tinypic.com/o2t55.jpg

 روش دیدن تصاویر 3 بعدی /Stereogram 3

http://i27.tinypic.com/e81uuw.jpg

 

http://www.servicekar.com/images/3D11.JPG • نظرات() 
 • غضروف

  غضروف بافت پیوندی نیمه جامد است که از مزانشیم جنینی منشا می‌گیرد. سلولهای سازنده غضروف کندروسیت نام دارند. کندروسیتها ماتریکس غضروف را می‌سازند. ماده زمینه‌ای ماتریکس حاوی مقدار زیادی آب (تا ۷۰٪). گلیکوزآمینوگلیکانها (کندروئیتین سولفات و اسید هیالورونیک) و گلیکوپروتئینها می‌باشد. در این ماده زمینه‌ای الیاف (کلاژن و الاستین) قرار دارند.

  غضروف یا بخشی از یک اندام مانند تیغه بینی، حنجره، نای و لاله گوش را می‌سازد یا انتهاهای استخوانها را در یک مفصل میپوشاند. استخوانها داشتن حرکتی آسان بر روی یکدیگر را مدیون غضروفهای سالم هستند. وظیفه دیگر غضروفهای مفصلی جذب شوک در طی حرکات فیزیکی میباشد.

  به طور کلی با توجه به غالب بودن نوع رشته شرکت کننده در ساختمان ماتریکس غضروف ، در بدن سه نوع غضروف داریم: غضروف فیبرو (fibro cartilage) مانند دیسک بین مهره‌های کمر، غضروف ارتجاعی (Elastic cartilage) مانند لاله گوش، غضروف شفاف (Hyaline Cartilage) مانند غضروف مفصلی.

  تصویر

  برش عرضی بافت غضروف

   

   

   

   

   

   

   

   

  غضروف شفاف (Hyaline Cartilage)

  این نوع غضروف چون در حالت تازه و بدون رنگ آمیزی به رنگ سفید مایل به آبی و شفاف در دیواره مجاری تنفسی ، بینی ، محل اتصال دنده‌ها به جناغ ، سر ‌‌استخوان دراز در محل مفصل دیده می‌شود. به علت نبودن پری‌کندریوم در سطح غضروف مفصلی ، تغذیه آن توسط مایع مفصلی تامین می‌گردد. در غضروف شفاف ، کندروسیتهای محیطی ، بیضوی ، کوچک و جوان هستند، ولی کندروسیتهای مرکزی گرد ، بزرگ و بالغ هستند.

  در نواحی مرکزی گاها گروههای ۲ و ۴ سلولی که در درون یک لاکونا قرار گرفته اند، مشاهده می‌گرردند، چون این سلولها از تقسیم یک سلول واحد حاصل می‌شوند، به گروههای ایزوژنیک موسوم هستند. ماتریکس غضروف شفاف حاوی فیبریل‌های ظریف کلاژن نوع II می‌باشد، که به علت داشتن ضریب شکست مشابه ماده زمینه‌ای در رنگ آمیزی معمولی و با میکروسکوپ نوری قابل مشاهده نیست. علاوه بر الیاف کلاژن ، ماتریکس غضروف شفاف حاوی کندرواتین سولفات ، اسید هیالورونیک و گلیکوپروتئینی به نام کندرونکتین است. در دوره جنینی ، قالب اولیه استخوانهای دراز کوتاه از نوع غضروف شفاف است.

  غضروف ارتجاعی (Elastic cartilage)

  بسیار انعطاف پذیرتر از غضروف شفاف است. و در حالت تازه به رنگ مایل به زرد دیده می‌شود. رنگ و خاصیت ارتجاعی این غضروف ، ناشی از وجود الیاف الاستیک فراوان در ماتریکس آن می‌باشد. این نوع غضروف بطور محدود در ساختمان لاله گوش دیواره قسمتی از مجرای شنوایی خارجی و شیپور استاش ، اپیگلوت و غضروفهای میخی حنجره به کار رفته است. غضروف الاستیک ، سلولهایی شبیه غضروف شفاف دارد. ولی ماتریکس آن به علت داشتن الیاف الاستیک فراوان ، از ماتریکس غضروف متفاوت است.

  غضروف فیبرو (fibro cartilage)

  غضروف فیبرو یا رشته‌ای ، ترکیبی از غضروف و بافت همبند متراکم هستند. بطوری که سلولهای غضروفی همراه با ماتریکس بسیار محدود در اطراف خود ، در بین دسته‌های الیاف کلاژن نوع I قرار دارند. به همین دلیل نیز در رنگ آمیزی معمولی ، ماتریکس آن اسیدوفیل دیده می‌شود. در این نوع غضروف سلولها همه مشخصات سلولهای غضروفی را دارا می‌باشند و به صورت ردیف در حد فاصل رشته‌های کلاژن قرار گرفته‌اند. بنابراین پری‌کندریوم مشخصی در اطراف غضروف فیبرو ، دیده نمی‌شود.

  این غضروف در ساختمان دیسک بین مهره‌ای - مفصل استخوانهای عانه - برخی تاندونها و لیگامانها که فشار زیادی را باید تحمل کنند، بکار رفته است. منشا غضروف فیبر ، بافت همبند است. بدین معنی که در ناحیه‌ای که غضروف فیبرو تشکیل خواهد شد، فیبروبلاستها به تدریج تغییر شکل یافته و به کندروسیتها تبدیل می‌شوند و سپس بوسیله لایه نازکی از ماتریکس احاطه می‌شوند. این تغییر تدریجی از بافت همبند متراکم به غضروف فیبرو در جاهایی که غضروف فیبرو دیده می‌شود، به خوبی قابل مشاهده است.

  رشد غضروف

  رشد سطحی (Appositional growth): در این طریق ، کندروبلاستهای مشتق از لایه کندروژنیک پری کندریوم ، با ترشح ماتریکس غضروفی و محصور شدن در آن باعث افزایش تعداد کندروسیتها و رشد توده غضروفی در ناحیه سطحی می‌شوند. رشد بینابینی (Interstitial growth): در این روش ، سلولهای حاصل از تقسیم میتوزی کندروسیتهای عمقی و ترشح ماتریکسی توسط آنها باعث افزایش حجم غضروف از درون می‌گردد.

     برگرفته از:ویكی پدیا

    • نظرات() 
 • زنگ با برق فشار قوی

   (به طور كامل مطالعه كنید)

  این یك پروژه ساده است كه می توانید با وسایل موجود در خانه بسازید

  زنگ با برق فشار قوی

  این وسیله یك موتور است كه با برق فشار قوی فعال می شود و شبیه ناقوس عمل می كند. در این وسیله زبانه ای متناوباً از یك قوطی به قوطی دیگر برخورد می كند. این كار چندین بار در ثانیه صورت می گیرد. گاهی مواقع نیز جرقه ای آبی رنگ از یك قوطی به قوطی دیگر زده می شود، كه بر جذابیت پروژه می افزاید.

   

  توصیه می شود برای این فعالیت پژوهشی اولیاء محترم نیز كمك كنند.

   

  وسایل مورد نیاز

  ١- دو قوطی نوشابه خالی ٢- یك میله پلاستیكی شبیه قلم خودكار ٣- نخ خیاطی به طول ١٣ سانتیمتر ٤- یك جفت ورق آلومینیومی مربع شكل به ابعاد (حدودی) ٤٠ سانتیمتر یا ورق مستطیل شكل به مساحت ١٦٠٠ سانتیمتر مربع ٥- نوار چسب شفاف ٦- دو تكه سیم (اگر سیم سوسماری باشد بهتر است)

   

  در تصویر زیر هر آنچه كه باید انجام دهید را می بینید.

  زنگ با برق فشار قوی

  درب هر دو قوطی را برداشته و یكی از درب ها را دور بیاندازید.

  نخ را به درب یكی از قوطی ها گره بزنید. با نوار چسب سر دیگر نخ را به وسط میله پلاستیكی بچسبانید. از این به بعد ما به این درب، زنگوله می گوییم.

  میله پلاستیكی را بر روی دو قوطی قرار دهید، به طوری كه زنگوله حدود ٢.٥ سانتیمتر از سطح میز فاصله داشته باشد.

  سر لخت یكی از سیم ها را به قوطی چپی وصل كنید. این "سیم زمین" است، سر دیگر این سیم را به زمین (مثل شیر سرد آب یا بدنه فلزی كامپیوتر) وصل كنید. اگر اتصال زمین خوبی وجود نداشت، شما می توانید این سیم را با دست بگیرید، زیرا بدن شما برای این دستگاه می تواند به خوبی به عنوان "اتصال زمین" عمل كند.

  سیم دیگری را به قوطی راستی وصل كنید. سر دیگر این سیم باید به منبع برق فشار قوی وصل گردد! این ساده تر از آن است كه به نظر می رسد، زیرا وقتی شما به تلویزیون (یا نمایشگر كامپیوتر) نگاه می كنید، یك منبع مطمئن برق فشار قوی در مقابل شما قرار دارد.

  در تصویر زیر می بینید كه دستگاه روی تلویزیون قرار داده شده است و ورق آلومینیومی نیز روی صفحه TV قرار دارد. این ورق به صفحه می چسبد، زیرا صفحه TV به شدت بار دار است. حال سر آزاد سیم راستی را به ورق آلومینیومی وصل نمایید.

  زنگ با برق فشار قوی

  با روشن كردن تلویزیون دستگاه به كار می افتد. زنگوله به سمت یكی از قوطی ها منحرف می شود، سپس به سمت قوطی دیگر می رود، و این كار مرتباً تكرار می گردد.

  این دستگاه چگونه كار می كند؟

  در داخل تلویزیون، برق فشار قوی الكترون ها را با سرعت زیاد به سمت صفحه پرتاب می كند، و بدین ترتیب تصویر تشكیل می گردد. با قرار دادن یك رسانای بزرگ روی صفحهTV، یك خازن به دست می آید، و مقداری از بار ورق آلومینیومی به یكی از قوطی ها منتقل شده و ذخیره می شود. ولتاژ زیاد است اما جریان آن خیلی كم می باشد، بنابراین با لمس ورق آلومینیومی (یا دستگاهی كه ساخته اید) صدمه ای به شما وارد نمی گردد (تقریباً شبیه وقتی است كه بر روی فرش راه می روید و سپس به دستگیره در، دست میزنید).

  قوطی راستی به برق فشار قوی وصل است. قوطی چپی به زمین وصل می باشد و تمام ولتاژ و باری كه جذب می كند را به زمین می فرستد، و باز برای جذب ولتاژ بعدی آمادگی دارد.

  در ابتدا زنگوله و قوطی چپی هیچ باری ندارند. اصطلاحاً می گوییم در "پتانسیل زمین" هستند.

  به وسیله ورق آلومینیومی متصل به صفحهTV، قوطی راستی با الكترون های بسیار زیادی باردار می شود. این الكترون ها، بارهای منفی (الكترون) روی زنگوله را می رانند، و در نتیجه بارهای مثبت هسته را جذب می كنند.

  الكترون های زنگوله به سمت چپ (دور از قوطی متصل به برق فشار قوی) حركت می كنند. این باعث می شود سمت راست زنگوله مثبت تر از سمت چپ آن شود. سمت مثبت زنگوله جذب قوطی راستی با بار منفی می شود، و بدین ترتیب با آن تماس پیدا می كند.

  به محض تماس، الكترون های قوطی به زنگوله منتقل می شوند، و به همان ولتاژ قوطی راستی می رسند. اكنون زنگوله و قوطی یك ولتاژ دارند، بارهای هم نوع یكدیگر را دفع می كنند. بدین ترتیب زنگوله از قوطی راستی دفع می شود و به سمت قوطی چپی حركت می كند.

  پس از برخورد زنگوله به قوطی چپی، تمام الكترون های اضافی زنگوله به قوطی چپی منتقل شده، و سپس به زمین می رود. اكنون زنگوله خنثی است، و مجدداً به سمت قوطی راستی جذب می شود، و كل این فرآیند مجدداً تكرار می گردد.

  یك مدل جالب

  دستگاهی كه در بالا ساختیم "زنگ فرانكلین" نام دارد. طراح این دستگاه بنیامین فرانكلین است. وی از این دستگاه برای آشكار كردن صاعقه بهره جست. وی یك برق گیر بر روی سقف خانه اش نصب نمود، و سیمی از آن به دستگاه فوق وصل كرد. طرف دیگر دستگاه را نیز به زمین وصل كرد. بدین ترتیب فرانكلین ثابت نمود كه صاعقه بر اثر عبور بار بوجود می آید.

  البته فرانكلین در ٤٠٠ سال پیش از قوطی نوشابه استفاده نكرد، بلكه به جای آن زنگ گذاشت.

  زنگ فرانكلین

   

   

  در این تصویر، چنین مدلی را می بینید كه به دستگاهTV وصل شده است. در اینجا یكی از زنگ ها به ورق آلومینیومی و زنگ دیگر به زمین وصل شده است.

   

   

                              برگرفته از :تبیان • نظرات() 
 • پاسخ سوالات شما

  ضمن عرض تشكر از همه‌ی عزیزان

  درخواست می گردد،جهت ارتباط مفید مثلاً برای ارسال رمز قسمت سوالات از ایمیل های معتبر استفاده شود تا در كوتاه ترین زمان ممكن به درخواست شما عزیزان پاسخ داده شود.

  با تشكر :رزاقی • نظرات() 
 • عباس رزاقی


  آخرین پست ها


  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :